Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Uzgadnianie pisowni nazw ulic z rejestrem TERYT
środa, 03 grudnia 2014 15:49

Jak informowaliśmy na początku sierpnia, w nowym systemie Ewidencji Ludności będzie obowiązywał słownik nazw miejscowości i ulic TERYT. Istnieje konieczność dopasowania danych występujących w bazach gminnych do tego słownika, aby w przyszłości nie było rozbieżności w adresach. Przypominają o tym ostatnio Urzędy Wojewódzkie, rozsyłając odpowiednie pisma. Jeżeli ktoś z naszych klientów nie otrzymał rozsyłanej w sierpniu instrukcji wyjaśniającej, jak takie dopasowanie przeprowadzić, prosimy o kontakt mailowy na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Prześlemy tę instrukcję ponownie.

Jednocześnie informujemy, że podstawą do weryfikacji nazw są odpowiednie uchwały gminy. Dlatego zanim przystąpimy do nanoszenia poprawek w swojej bazie, należy sprawdzić, która wersja jest właściwa. Zdarzało się, że to rejestrze TERYT występuje rozbieżność z uchwałą. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze odpowiednim terenowym oddziałem GUS w celu poprawienia nazwy w słowniku TERYT. Jak nas poinformowano,  poprawki nanoszone będą w słowniku natychmiast po wyjaśnieniu. Również w przypadku nazw stosowanych od bardzo dawna, dla których niemożliwe jest odnalezienie odpowiednich uchwał, jest możliwość zmiany pisowni w rejestrze TERYT na podstawie odpowiednich wyjaśnień skierowanych do GUS.

Osobną kategorią jest pisownia adresów różnych od "ulica" - np "Aleja", "Plac", "Osiedle". W takim przypadku w Ewidencji Ludności wystąpi zapis "Aleja Niepodległości", "Plac Piłsudskiego", "Osiedle Wyzwolenia", a w słowniku TERYT może wystąpić zapis: cecha - al. nazwa - Niepodległości, cecha - pl. nazwa - Piłsudskiego, cecha - os. nazwa - Wyzwolenia. W tych przypadkach też należy zgłosić się do GUS w celu uzgodnienia pisowni.

 
Clanet Sp. z o.o. ul. Sowińskiego 5, 44-100 Gliwice NIP: 969-12-82-387
Spółka jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS - 0000038123
Kapitał zakładowy: 50 tysięcy PLN