Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 00:00
Spis treści
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Instrukcja krok po kroku wykonania spisu wyborców
Wszystkie strony

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego informujemy, że na naszej stronie pojawiła się do pobrania nowa wersja Rejestru Wyborców (enet.rejwy.zip), w której znajdują się aktualne wzory zaświadczeń i spisów wyborców. W sprawie szczegółów instalacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Pojawiły się również wątpliwości, czy listy powinny być drukowane po obwodach czy po okręgach.

 

Tę niepewność spowodowała niedawna reforma geografii wyborczej, w związku z czym niektórzy użytkownicy poczuwają się do drukowania list “według nowych zasad”. Dodatkowe wątpliwości budzi pojawienie się na wzorze spisów dołączonych do Rozporządzenia, pozycji “okręg wyborczy”. Z tym, że należy zauważyć, że ten załącznik jest uniwersalny dla wszystkich rodzajów wyborów. Naszym zdaniem wypisywanie numeru okręgu wyborczego w nagłówku oraz drukowanie spisów wyborców po okręgach ma sens przy wyborach samorządowych, gdzie wyborcy głosują na różnych kandydatów w zależności od przynależności do danego okręgu wyborczego. W przypadku pozostałych wyborów (parlamentarnych, prezydenckich) wszyscy wyborcy w gminie głosują na tych samych kandydatów, a okręg wyborczy obejmuje nawet kilka gmin (czasem całe województwo, a w przypadku wyborów prezydenckich w ogóle cały kraj jest jednym okręgiem, bo wszyscy głosujemy na tych samych kandydatów). Dlatego w przypadku obecnych wyborów, umieszczanie numeru okręgu wyborczego, określonego w ramach gminy, nie ma sensu. Ostatecznie można by było wpisać tam dla wszystkich numer okręgu “wojewódzkiego” (jak nam wiadomo, województwo Pomorskie to okręg nr 1, Wielkopolskie nr 7, Podkarpackie nr 9, Śląskie nr 11, itd). Również drukowanie spisów po okręgach mija się z celem, bo zazwyczaj w ramach jednego obwodu jest kilka okręgów, więc wtedy komisja wyborcza dostałaby kilka spisów i musiała się orientować na którym szukać danego adresu. W przypadku drukowania jednej listy dla całego obwodu, wyborcy będą umieszczeni alfabetycznie według adresu (niezależnie od przynależności do okręgu), więc odszukiwanie na liście będzie łatwiejsze.

Są to jednak tylko nasze sugestie, mają Państwo prawo wydrukować te listy inaczej, według własnego uznania lub po uzgodnieniu z biurem wyborczym. Dlatego też dajemy Państwu możliwość wyboru wzoru listy dostosowanej do Waszych potrzeb (z wydrukiem numeru okręgu lub bez).

Aktualne wzory można pobrać z naszej strony z zakładki "wzory"

Są 2 komplety wzorów - "Bez okręgu" i "Z okręgiem". W przypadku wzorów “bez okręgu”, w nagłówku pojawia się tylko numer obwodu głosowania, miejsce obwodowej komisji i nazwa gminy. W przypadku wzorów “z okręgiem” dodatkowo pojawia się numer okręgu.

W każdym komplecie znajdują się następujące wzory:

“Wybory do PE, część A.xml" - zgodnie z nazwą, wersja podstawowa
"Wybory do PE, tylko A.xml"jeśli ktoś nie będzie drukował części B, to na tej liście ma już wykreślone “część B spisu wyborców sporządzono”
"Wybory do PE, część A (A4, 15 poz).xml" - do wydruku na A4, tylko 15 pozycji na stronie
"Wybory do PE, część A (A4, 20 poz).xml" - j/w, 20 pozycji na stronie
"Wybory do PE, część A (OZ).xml" - obwody zamknięte (adres zameldowania zamiast adresu zamieszkania na liście)
"Wybory do PE, część A (WinXP).xml" – zdarza się, że na systemach XP nie są drukowane niektóre “niepolskie znaki” (zazwyczaj umlauty są OK, ale czeskie daszki albo falki, już niekoniecznie, jest to kwestia standardu czcionki). Jeśli koniecznie chcemy, żeby te czcionki drukowały się dobrze, a nie były pomijane (zazwyczaj w ich miejsce drukuje się kwadracik), należy użyć tego wzoru, przy czym w związku z koniecznością zastosowania innego kroju czcionki może to nie wyglądać zbyt elegancko. Dlatego należy się zastanowić, czy jednak nie użyć wersji podstawowej i najwyżej skorygować te litery już po wydrukowaniu. Ci, którzy nie mają tych niefortunnych niepolskich znaków, powinni zdecydowanie używać wersji podstawowej.
"Wybory do PE, część B.xml" - część B, wersja podstawowa
"Wybory do PE, część B (WinXP).xml" – podobnie jak w przypadku części A  z inną czcionką dla “niepolskich znaków” pod XP

Gdyby były potrzebne jakiekolwiek poprawki na listach, mogą je Państwo zrobić własnoręcznie według reguł edycji plików XML lub zgłosić nam prośbę o jej wykonanie.

  
Clanet Sp. z o.o. ul. Sowińskiego 5, 44-100 Gliwice NIP: 969-12-82-387
Spółka jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS - 0000038123
Kapitał zakładowy: 50 tysięcy PLN